Другог дана екскурзије у северној Италији за ученике Медицинске школе, 9. октобра 2018, одржана је посета Ботаничкој башти у Падови (Orto botanico di Padova). Овом приликом чланови Секције за лековито биље и фитотерапију су били у прилици да учествују у истраживачком раду ради прикупљања знања и искустава о новим биљкама. Ученици су слушали и предавања о богатој историји врта, фотографисали се, али и разгледали биљке из читавог света које су успеле стати у ову прелепу оазу. Башта поседује и стакленик у којем постоји значајан број врста тропских биљака, али и клима која је унутра присутна је потуно аутентичан, па стога посетиоци имају прави осећај триопске климе.
Ботаничка башта у Падови је основана 1545.године од стране Венецијанске републике, и налази се у североисточном делу Италије. Башта је основана са циљем да студенти универзитета у Падови у њој гаје и проучавају лековито биље, захваљујући чему је Падова убрзо постала највећи европски центар за проучавање лековитог и егзотичног биља. Занимљиво је да је најстарије стабло у овој јединственој башти, палма посађена 1586.године, којој су из милоште дали име Гетеова палма. Сматра се, међутим, поред Гетеове палме, једно дрво гинко билбое и једна магнолија, који су посађени средином 18.века, три најстарија стабла у Европи. Овде се тренутно узгаја 6000 различитих врста биљака из свих делова света и свака је обележена посебном плочицом са латинским називом и основним терапеутским својствима. Колики је значај овог врта, говори и то да је Унеско 1997.године Ботаничку башту у Падови ставио на Листу светске баштине. Ботаничка башта саграђена је у кружном облику, налик сату, унутар кога се налази 21 део разних подгрупа биљака. У кругу баште налази се велики број фонтана, поред којих се налазе клупе које просто маме посетиоце да седну и уживају у разгледању.
Искустава је много, па ће се и чланови секције потрудити да поделе и на неки начин приближе знања осталим ученицима у циљу едукације, а прилика за нове истраживачке радове и пројекте оваквог типа ће бити још у наредном периоду.
Текст припремио: Младен Васиљевић